Jesteś tutaj: Aktualności / Innowacyjne zajęcia terapeutyczne - PROJEKT 2017-01-23

Innowacyjne zajęcia terapeutyczne - PROJEKT 2017-01-23


Od dłuższego czasu Nasze Stowarzyszenie prowadzi innowacyjne zajęcia terapeutyczne. Ideą tych zajęć jest połączenie terapeutycznego oddziaływania psów z treningiem przyszłych psów przewodników osób niewidomych. Dzięki pracy członków naszego stowarzyszenia Łukasza, Magdy i Natalii oraz pomocy Lions Club Szczecin Jantar udało się zrealizować zajęcia dla podopiecznych Domu Dziecka w Policach.

Zajęcia te polegają na szkoleniu przez dzieci przyszłych psów przewodników osób niewidomych. Pierwsza seria zajęć odbywała się z wyszkolonym psem na co dzień pracującym jako pies dogoterapeutyczny. W trakcie ich trwania dzieci uczyły się podstaw szkolenia i zasad pracy. Następnie przyszła kolej na włączenie do zajęć naszej kandydatki na psa przewodnika Gabi. Z Gabi dzieci pracowały już jak z przyszłym psem przewodnikiem. Uzyskiwanie kontaktu z psem bez kontaktu wzrokowego, specyficzne procedury nagradzania.

Dwa tygodnie temu odbyły się zajęcia terenowe na jasnych błoniach. Dzieci pracowały na mrozie, ponieważ przyszłe psy przewodniki muszą przyzwyczajać się do chodzenia w różnych warunkach, w tym po lodzie i śniegu. Jest tam też stosunkowo dużo ludzi - dla nas potrzebnych rozpraszaczy, dzięki którym możemy ćwiczyć skupianie uwagi na przewodniku. Po serii ćwiczeń, przygotowaliśmy zajęcia przy rozkładającym się pikniku wojskowym. Nie mogliśmy przegapić takiej okazji. Przy szkoleniu psów przewodników często przebiera się ludzi, żeby spróbować psa wystraszyć a następnie uodpornić go na lęk przed dziwnie ubranymi ludźmi. Pies przewodnik nie może się bać ludzi w kapeluszach, parasolek, ludzi starszych lub chorych, poruszających się w sposób nieskoordynowany. Żołnierze byli już przebrani więc nie mogliśmy przegapić takiej okazji. Na zajęciach mamy 100% frekwencję. Sprzęt potrzebny do prowadzenia zajęć zapewnił nasz sponsor firma Dogcessories Polska.

Wy też możecie pomóc nam w realizacji kolejnych zajęć przekazując nam 1% podatku Stowarzyszenie Po To Jestem KRS 0000320623.

Dziękujemy za wsparcie i pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt.